Co zrobić z azbestem/eternitem?

Przemierzając Polskę wzdłuż i wszerz cały czas można się natknąć na domy jednorodzinne, których dachy są pokryte azbestem. Nie jest żadną tajemnicą, że materiał ten jest bardzo niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia, dlatego już kilka lat temu wydano zalecenie, aby do 2032 roku całkowicie pozbyć się tego konkretnego materiału z dachów polskich domów. Proces ten wcale nie jest tak łatwy do przeprowadzenia, bowiem konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Powoduje to, że utylizacją azbestu mogą zajmować się wyłącznie koncesjonowane firmy, których pracownicy są wyposażeni w odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

Największe zagrożenie dla ludzkiego zdrowia stanowią włókna azbestu, które są niewidoczne dla ludzkiego oka. Włókna te po dostaniu się do płuc stanowią bardzo duże niebezpieczeństwo i ryzyko pojawienia się poważnych chorób dróg oddechowych, takich jak zwłóknienie płuc, pylica czy nawet choroby nowotworowe.

Jak pozbyć się azbestu?

Wiemy już, że azbest jest bardzo niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia. Należy więc podjąć odpowiednie działania zmierzające do demontażu dachów posiadających ten szkodliwy materiał. Bardzo istotne jest, aby nie demontować pokryć dachowych na własną rękę. Kawałki azbestu, które przedostaną się do gleby lub też do wody mogą być bardzo niebezpieczne dla okolicznych mieszkańców oraz dla środowiska. Za niedopełnienie obowiązku inwentaryzacji wyrobów azbestowych grozi kara dochodząca nawet do 20.000 zł.

Podczas prowadzonych prac nie warto ryzykować i należy od razu zgłosić się do profesjonalnej firmy zajmującej się demontażem dachu azbestowego. Bardzo ważną informacją jest fakt, że na pozbycie się azbestu można otrzymać dofinansowanie sięgające nawet 100 procent poniesionych kosztów.

Aby prace związane z utylizacją azbestu mogły zostać przeprowadzone w sposób legalny, konieczne jest poinformowanie o tym fakcie inspektora nadzoru budowlanego, inspektora sanitarnego oraz gminnego inspektora pracy. Przedsiębiorstwo zajmujące się utylizacją azbestu po skończonej pracy wystawia specjalne zaświadczenie potwierdzające usunięcie szkodliwego materiału zgodnie z wymaganiami technicznymi i sanitarnymi.

ODBIÓR ODPADÓW PRZEMYSŁOWYCH

Odbiór realizujemy na terenie całego kraju. Skontaktuj się z nami żeby omówić szczegóły:

T: 888 333 512

odpady@spalarnia.pl    Przetwarzanie danych

    Polityka prywatności

    Zgody marketingowe